Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Globalny popyt na produkty rafinowane osłabnie

Mimo ogłoszonego wstrzymania taryf celnych USA, ostatnia zmienność rynku i utrzymująca się niepewność będą miały dramatyczny wpływ na światowy popyt na produkty rafinowane, wynika z nowej analizy S&P Global Commodity Insights.

Powołując się na skrajną zmienność i niepewność dotyczącą polityki handlowej USA, w tym na to, czy 90-dniowe wstrzymanie taryf ogłoszone 9 kwietnia okaże się tymczasowe, nowy raport Global Crude Oil Markets stwierdza, że wzrost popytu na produkty rafinowane do końca 2025 r. może zostać ograniczony nawet o jedną trzecią i że nie można wykluczyć całkowitego spadku, jeśli zrealizują się bardziej drastyczne scenariusze taryfowe.

Jim Burkhard, wiceprezes i szef badań rynków ropy naftowej, energii i mobilności z S&P Global Commodity Insights uważa, że ekstremalna nieprzewidywalność będzie hamować ogólne inwestycje i konsumpcję w Stanach Zjednoczonych i innych częściach świata. Dopóki nie powróci jasność i pewność co do nowych zasad handlu, inwestorzy i konsumenci pozostaną w zawieszeniu.

Od 1 do 9 kwietnia cena ropy Brent, najważniejszego światowego benchmarku, spadła o 15 USD. Jednak to kontekst obecnej sytuacji — bardziej niż same ostatnie wahania cen — ma największe znaczenie, uważa S&P.

Autorzy raportu twierdzą, że tym, co wyróżnia obecną sytuację, jest skrajny poziom nieprzewidywalności. Bhushan Bahree, dyrektor wykonawczy Global Oil, S&P Global Commodity Insights wyjaśnił, że gwałtowny spadek cen ropy naftowej w ostatnich dniach, choć nie jest szczególnie niezwykły w ujęciu historycznym, jest wyjątkowy ze względu na zmieniający się kontekst, który odzwierciedla — ekstremalną niepewność, która obecnie przenika oczekiwania dotyczące handlu, dobrobytu gospodarczego i relacji między narodami świata. Istnieje poczucie, że krótkoterminowe konfrontacje i konflikty mogą szybko eskalować, wpędzając świat w niebezpieczne sytuacje.

Według analizy, rozwój sporu gospodarczego między USA a Chinami będzie kluczowym wyznacznikiem sytuacji na rynkach ropy naftowej.

Więcej w kategorii

Rafineria we Włoszech może zostać zamknięta

Rafineria we Włoszech może zostać zamknięta

Przyszłość największej włoskiej rafinerii na Sycylii ISAB jest niepewna. Do 2023 roku zakład należał do rosyjskiej spółki, ale w związku embargiem na rosyjską ropę została ona zmuszona do sprzedaży aktywów.

Demokraci w USA przygotowują ostrzejsze sankcje wobec Rosji

Demokraci w USA przygotowują ostrzejsze sankcje wobec Rosji

Przedstawiciele Partii Demokratycznej Stanów Zjednoczonych oficjalnie zaprezentowali projekt ustawy, który przewiduje zaostrzenie sankcji wobec Rosji. Jego autorem jest demokratyczny kongresmen Gregory Meeks.

Sankcje przeciwko Iranowi mogą być surowsze

Sankcje przeciwko Iranowi mogą być surowsze

Waszyngton nie złagodzi sankcji wobec Teheranu, informuje agencja Bloomberg, powołując się na anonimowe źródła, które uczestniczyły w spotkaniach dyrektorów firm i banków z przedstawicielami Departamentu Skarbu USA.

OPEC przewiduje wolniejszy wzrost popytu na ropę naftową

OPEC przewiduje wolniejszy wzrost popytu na ropę naftową

Ogłoszenie ceł przez Donalda Trumpa zmieniło prognozy dla rynku surowców. W związku z nowymi okolicznościami organizacja zrzeszająca eksporterów ropy nieznacznie obniżyła prognozy wzrostu światowego popytu na ten surowiec w latach 2025-2026.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw