Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

KE ogłosi plan odejścia od rosyjskich paliw – prezentacja już 6 maja

Komisja Europejska zapowiedziała przedstawienie szczegółowego planu odchodzenia od rosyjskich paliw kopalnych. „Mapa drogowa” zostanie ujawniona 6 maja i ma stanowić nowy etap programu RePower EU.

Celem dokumentu jest całkowite uniezależnienie się Unii Europejskiej od rosyjskich surowców energetycznych do 2027 roku – trzy lata wcześniej niż pierwotnie zakładano.

Rzeczniczka KE, Anna-Kaisa Itkonen, potwierdziła, że plan obejmie również zakończenie importu rosyjskiego gazu skroplonego (LNG), co dotychczas nie było jednoznacznie przesądzone. Nowa Komisja, urzędująca od grudnia 2024 roku, zobowiązała się do przygotowania takiej strategii w ciągu pierwszych 100 dni pracy. Pomimo opóźnień i spekulacji o możliwej rezygnacji z planu, KE utrzymała swoje zobowiązanie.

Komisarz ds. energii Dan Joergensen wyjaśnił, że negocjacje na linii Waszyngton-Moskwa nie wpłynęły na harmonogram. Zaznaczył, że odejście od rosyjskich dostaw wymaga czasu i skoordynowanych działań, zwłaszcza z uwagi na zróżnicowaną zależność krajów członkowskich od tych surowców. Przypomniał też, że fundusze, które UE kieruje do Rosji za paliwa kopalne, de facto zasilają rosyjski budżet wojskowy.

Przewodnicząca Komisji, Ursula von der Leyen, w niedawnym wystąpieniu wskazała, że niestabilność dostaw z Rosji przekłada się bezpośrednio na wzrost kosztów energii w Europie. Dodała, że przyszłością europejskiej energetyki powinny być źródła niskoemisyjne – zarówno odnawialne, jak i jądrowe – jako sposób na poprawę konkurencyjności i stabilność cen.

Choć KE formalnie nie opowiada się za konkretnym typem energii, pozostawiając państwom członkowskim wybór technologii, coraz wyraźniej rysuje się potrzeba wykorzystania energii jądrowej jako uzupełnienia dla OZE.

Więcej w kategorii

Motiva ponownie uruchamia jednostkę w rafinerii Port Arthur

Motiva ponownie uruchamia jednostkę w rafinerii Port Arthur

Firma Motiva Enterprises w końcu uruchomiła ponownie jednostkę produkującą benzynę w swojej ogromnej rafinerii w Port Arthur w Teksasie. Wcześniej podjęto już kilka prób ponownego uruchomienia tej instalacji po remoncie, który przeprowadzono w ostatnich tygodniach.

Kto kupi sieć stacji paliw Shella w RPA?

Kto kupi sieć stacji paliw Shella w RPA?

Koncern Shell całkowicie wycofuje się z działalności paliwowej w Republice Południowej Afryki. Sprzedał już swoją rafinerię, a teraz szuka nabywcy dla sieci stacji paliw.

Rafineria w Kalifornii może zostać zamknięta

Rafineria w Kalifornii może zostać zamknięta

Valero Energy planuje wstrzymać, zrestrukturyzować lub zakończyć działalność rafineryjną w swojej rafinerii Benicia w Kalifornii do końca kwietnia 2026 r.

Rosyjska ropa arktyczna popłynie do Chin w kwietniu, pomimo sankcji USA

Rosyjska ropa arktyczna popłynie do Chin w kwietniu, pomimo sankcji USA

Eksport rosyjskiej ropy arktycznej do Chin ma gwałtownie wzrosnąć w kwietniu po tym, jak sprzedawcy zaoferowali duże zniżki i dostawy nieautoryzowanymi tankowcami w odpowiedzi na embargo USA, podała agencja Reutera, powołując się na analityków Vortexa i rosyjskich traderów ropy.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw