Nowy index Propan-Butan

Europejskie firmy kupią zielony wodór z Omanu

Firmy przemysłowe z Omanu, Niderlandów i Niemiec podpisały umowę o korytarzu transportowym dla ciekłego wodoru. Korytarz będzie ciągnął się od omańskiego portu Duqm do Amsterdamu i dalej do Niemiec, obejmując port w Duisburgu.

Projekt korytarza obejmuje infrastrukturę portowo-eksportową, sieci rurociągów i kolei do transportu gazowego i ciekłego wodoru – ma służyć do importu do Europy wodoru uzyskanego poprzez elektrolizę wody z wykorzystaniem wyłącznie odnawialnych źródeł energii.

Umowę podpisało 11 partnerów podczas wizyty sułtana Omanu w Niderlandach, a informację o tym podał jeden z uczestników projektu Tata Steel Nederland. Huta stali w IJmuiden (na zachód od Amsterdamu), będąca własnością Tata Steel Nederland, potrzebuje wodoru lub gazu ziemnego, aby uczynić swoją produkcję stali bardziej ekologiczną. Firma Tata Steel od dawna planowała dekarbonizację zakładu, który jest głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w Niderlandach.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Motiva ponownie uruchamia jednostkę w rafinerii Port Arthur

Motiva ponownie uruchamia jednostkę w rafinerii Port Arthur

Firma Motiva Enterprises w końcu uruchomiła ponownie jednostkę produkującą benzynę w swojej ogromnej rafinerii w Port Arthur w Teksasie. Wcześniej podjęto już kilka prób ponownego uruchomienia tej instalacji po remoncie, który przeprowadzono w ostatnich tygodniach.

Kto kupi sieć stacji paliw Shella w RPA?

Kto kupi sieć stacji paliw Shella w RPA?

Koncern Shell całkowicie wycofuje się z działalności paliwowej w Republice Południowej Afryki. Sprzedał już swoją rafinerię, a teraz szuka nabywcy dla sieci stacji paliw.

Rafineria w Kalifornii może zostać zamknięta

Rafineria w Kalifornii może zostać zamknięta

Valero Energy planuje wstrzymać, zrestrukturyzować lub zakończyć działalność rafineryjną w swojej rafinerii Benicia w Kalifornii do końca kwietnia 2026 r.

Rosyjska ropa arktyczna popłynie do Chin w kwietniu, pomimo sankcji USA

Rosyjska ropa arktyczna popłynie do Chin w kwietniu, pomimo sankcji USA

Eksport rosyjskiej ropy arktycznej do Chin ma gwałtownie wzrosnąć w kwietniu po tym, jak sprzedawcy zaoferowali duże zniżki i dostawy nieautoryzowanymi tankowcami w odpowiedzi na embargo USA, podała agencja Reutera, powołując się na analityków Vortexa i rosyjskich traderów ropy.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw