Nowy numer magazynu „Na Stacji Paliw”

Rosyjska ropa arktyczna popłynie do Chin w kwietniu, pomimo sankcji USA

Eksport rosyjskiej ropy arktycznej do Chin ma gwałtownie wzrosnąć w kwietniu po tym, jak sprzedawcy zaoferowali duże zniżki i dostawy nieautoryzowanymi tankowcami w odpowiedzi na embargo USA, podała agencja Reutera, powołując się na analityków Vortexa i rosyjskich traderów ropy.

Surowiec z projektów arktycznych stanowi jedną dziesiątą całej rosyjskiej ropy eksportowanej drogą morską. Wydobycie w Arktyce realizuje Gazprom Nieft, a spółka ta i jej jednostki zależne znajdują się na liście sankcji USA od 10 stycznia 2025 r.

Emma Lee, starsza analityczka firmy Vortexa, szacuje, że w zeszłym tygodniu za pośrednictwem transferów statek-statek (STS) dostarczono co najmniej 4 miliony baryłek ropy arktycznej, a w tym miesiącu na Morze Południowochińskie dotarło lub ma dotrzeć kolejne 16 milionów baryłek. Dla porównania, w marcu Chiny importowały zaledwie 250 tys. baryłek ropy dziennie z Arktyki.

Obecnie ropa arktyczna potrzebuje dwóch miesięcy, aby dotrzeć do Chin, gdyż tankowce przepływają przez Kanał Sueski, a przeładunek między statkami zwiększa koszty transportu. Natomiast krótsza Północna Droga Morska jest zamknięta do lipca, gdyż jest trudna do żeglugi w sezonie zimowym.

Jak twierdzą inwestorzy, lekka ropa arktyczna jest oferowana z dyskontem w stosunku do ropy Brent, po tym jak przed sankcjami była notowana z premią.
Indie, dotychczas największy nabywca ropy arktycznej, ograniczyły zakupy z powodu sankcji, twierdzą handlowcy i dodają, że ropa arktyczna trafiająca do Indii pochodzi głównie z Varandey, a dostarcza ją Litasco (spółka handlowa Lukoil).

Innymi nabywcami ropy arktycznej są Syria, która otrzymała pierwsze dostawy na początku tego roku, oraz Myanmar (Birma).
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Motiva ponownie uruchamia jednostkę w rafinerii Port Arthur

Motiva ponownie uruchamia jednostkę w rafinerii Port Arthur

Firma Motiva Enterprises w końcu uruchomiła ponownie jednostkę produkującą benzynę w swojej ogromnej rafinerii w Port Arthur w Teksasie. Wcześniej podjęto już kilka prób ponownego uruchomienia tej instalacji po remoncie, który przeprowadzono w ostatnich tygodniach.

Kto kupi sieć stacji paliw Shella w RPA?

Kto kupi sieć stacji paliw Shella w RPA?

Koncern Shell całkowicie wycofuje się z działalności paliwowej w Republice Południowej Afryki. Sprzedał już swoją rafinerię, a teraz szuka nabywcy dla sieci stacji paliw.

Rafineria w Kalifornii może zostać zamknięta

Rafineria w Kalifornii może zostać zamknięta

Valero Energy planuje wstrzymać, zrestrukturyzować lub zakończyć działalność rafineryjną w swojej rafinerii Benicia w Kalifornii do końca kwietnia 2026 r.