Shell Franczyza

Motiva ponownie uruchamia jednostkę w rafinerii Port Arthur

Firma Motiva Enterprises w końcu uruchomiła ponownie jednostkę produkującą benzynę w swojej ogromnej rafinerii w Port Arthur w Teksasie. Wcześniej podjęto już kilka prób ponownego uruchomienia tej instalacji po remoncie, który przeprowadzono w ostatnich tygodniach.

Motiva Enterprises, właściciel drugiej co do wielkości rafinerii w Stanach Zjednoczonych, wznowił działalność w zakładzie fluidalnego krakingu katalitycznego (FCC) w Port Arthur, gdzie produkuje się benzynę. Informację tę podały w tym tygodniu źródła mające wiedzę na temat funkcjonowania zakładu.

FCC rafinerii ma wydajność 81 tys. baryłek dziennie. W środę jednostka pracowała z wydajnością 69 300 baryłek dziennie, czyli na 86 proc. pełnej mocy.

Motiva zamknęła jednostkę FCC pod koniec stycznia w celu przeprowadzenia remontu, który miał potrwać dwa miesiące. Od końca marca rafineria, należąca do saudyjskiego giganta naftowego Saudi Aramco, podjęła trzy próby jej ponownego uruchomienia.

Rafineria Port Arthur produkuje konwencjonalną benzynę, komercyjne paliwo lotnicze, olej napędowy o ultraniskiej zawartości siarki, olej napędowy eksportowy (wysokocetanowy) i olej napędowy Texas Low Emissions. Rafineria wytwarza średnio 275 tys. baryłek paliwa dziennie i 40 tys. baryłek oleju bazowego dziennie, wynika z informacji Motiva Enterprises.

Według danych Energy Information Administration z 1 stycznia 2024 r. rafineria ta jest drugą co do wielkości w Stanach Zjednoczonych pod względem zdolności operacyjnej, po rafinerii Marathon Petroleum w Galveston Bay w Teksasie o wydajności 631 tys. baryłek dziennie.

Więcej w kategorii

Kto kupi sieć stacji paliw Shella w RPA?

Kto kupi sieć stacji paliw Shella w RPA?

Koncern Shell całkowicie wycofuje się z działalności paliwowej w Republice Południowej Afryki. Sprzedał już swoją rafinerię, a teraz szuka nabywcy dla sieci stacji paliw.

Rafineria w Kalifornii może zostać zamknięta

Rafineria w Kalifornii może zostać zamknięta

Valero Energy planuje wstrzymać, zrestrukturyzować lub zakończyć działalność rafineryjną w swojej rafinerii Benicia w Kalifornii do końca kwietnia 2026 r.

Rosyjska ropa arktyczna popłynie do Chin w kwietniu, pomimo sankcji USA

Rosyjska ropa arktyczna popłynie do Chin w kwietniu, pomimo sankcji USA

Eksport rosyjskiej ropy arktycznej do Chin ma gwałtownie wzrosnąć w kwietniu po tym, jak sprzedawcy zaoferowali duże zniżki i dostawy nieautoryzowanymi tankowcami w odpowiedzi na embargo USA, podała agencja Reutera, powołując się na analityków Vortexa i rosyjskich traderów ropy.