Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Kazachstan postawi na niezależność w polityce naftowej?

Kazachstan coraz wyraźniej sygnalizuje, że zamierza kierować się przede wszystkim własnym interesem narodowym przy ustalaniu poziomu wydobycia ropy naftowej, nawet jeśli oznacza to odejście od uzgodnień w ramach sojuszu OPEC+.

Minister energetyki Erlan Akkenow w rozmowie z agencją Reutera podkreślił, że kraj nie może sobie pozwolić na ograniczenie wydobycia w strategicznych złożach, takich jak Tengiz, Kashagan i Karachaganak, które są prowadzone przez zagraniczne koncerny na mocy wspólnych przedsięwzięć.

W marcu 2025 r. Kazachstan przekroczył limity OPEC+ o 0,39 mln baryłek dziennie, osiągając poziom 1,82 mln. Wzrost ten wynikał m.in. z rozbudowy projektu Chevronu na złożu Tengiz. Tymczasem OPEC+ zmaga się z problemem nadprodukcji i planuje zrównoważenie nadwyżek do połowy 2026 roku. Kazachstan jednak nie zamierza rezygnować z ekspansji produkcji, tłumacząc to ograniczoną kontrolą nad wspólnymi przedsięwzięciami oraz obawami o trwałe szkody w dojrzałych złożach.

Taka postawa wywołuje napięcia w ramach OPEC+, zwłaszcza wśród kluczowych graczy, takich jak Arabia Saudyjska. Choć Kazachstan stanowi tylko 2 proc. światowej produkcji ropy, jego niezależna polityka może dodatkowo osłabić spójność i skuteczność działań producenckiej grupy.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

OMV zamyka stacje tankowania wodoru

OMV zamyka stacje tankowania wodoru

Z doniesień prasowych wynika, że sektor mobilności wodorowej w Austrii może wkrótce zniknąć. Sieć OMV do września 2025 r. zamknie wszystkie publiczne stacje tankowania wodoru w Austrii.

Eni ogłasza zyski kwartalne

Eni ogłasza zyski kwartalne

Włoska spółka jest pierwszym dużym europejskim producentem ropy naftowej i gazu, który opublikował wyniki za pierwszy kwartał. Skorygowany zysk netto w raportowanym wyniósł 1,41 mld euro, co jest wynikiem wyższym od średniej prognozowanej przez analityków na poziomie 1,24 mld euro, podała spółka.

Współpraca przy dostawach gazu do Ukrainy

Współpraca przy dostawach gazu do Ukrainy

Orlen i ukraiński Naftogaz podpisały trzeci kontrakt na podstawie porozumienia o długofalowej współpracy pomiędzy spółkami. Pozwoli on na dostawę kolejnych 100 mln m sześc. gazu ziemnego.

Kilku członków OPEC+ chce zaproponować zwiększenie produkcji ropy

Kilku członków OPEC+ chce zaproponować zwiększenie produkcji ropy

Na kolejnym spotkaniu OPEC+, zaplanowanym na 5 maja, kilka krajów objętych porozumieniem może zaproponować zwiększenie produkcji ropy naftowej w czerwcu. Jak podają źródła agencji Reutera, propozycja zwiększenia produkcji ma związek ze sporem o przestrzeganie kwot.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się