Shell Franczyza

Meksyk eksportuje pierwszą partię niskosiarkowego oleju napędowego

Na początku kwietnia 2025 roku Meksyk po raz pierwszy wyeksportował olej napędowy o ultraniskiej zawartości siarki (ULSD) wyprodukowany w nowej rafinerii Olmeca w Dos Bocas. Choć wydarzenie to ma znaczenie symboliczne dla ambicji energetycznych kraju, to ujawnia także poważne problemy infrastrukturalne i ograniczenia operacyjne.

Rafineria Olmeca, będąca sztandarowym projektem byłego prezydenta Lópeza Obradora, miała uczynić Meksyk bardziej niezależnym energetycznie. Jednak mimo planowanej wydajności 340 tys. baryłek dziennie i nakładów przekraczających 18 mld USD, zakład działa jeszcze w trybie ograniczonym. Dotychczasowa produkcja jest minimalna, a paliwo powstaje na bazie surowca dostarczanego z rafinerii Madero.

Pierwsze transporty ULSD – na Florydę i do Portoryko – to efekt trudności z dystrybucją paliwa wewnątrz kraju. Brak rozwiniętej sieci rurociągów i kolei zmusza do kosztownego transportu drogowego. Według szacunków, przemieszczenie jednej eksportowej partii wymagałoby aż 1300 cystern.

Mimo że Meksyk pozostaje jednym z największych producentów ropy, nadal importuje znaczące ilości paliw gotowych. Międzynarodowa Agencja Energetyczna prognozuje, że kraj ten pozostanie importerem netto produktów rafinowanych przynajmniej do 2030 roku.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

OMV zamyka stacje tankowania wodoru

OMV zamyka stacje tankowania wodoru

Doniesienia prasowe sugerują, że sektor mobilności wodorowej w Austrii może wkrótce zniknąć. Sieć OMV do września 2025 r. zamknie wszystkie publiczne stacje tankowania wodoru w Austrii.

Eni ogłasza zyski kwartalne

Eni ogłasza zyski kwartalne

Włoska spółka jest pierwszym dużym producentem ropy naftowej i gazu, który opublikował wyniki za pierwszy kwartał. Skorygowany zysk netto w raportowanym wyniósł 1,41 mld euro, co jest wynikiem wyższym od średniej prognozowanej przez analityków na poziomie 1,24 mld euro, podała spółka.

Współpraca przy dostawach gazu do Ukrainy

Współpraca przy dostawach gazu do Ukrainy

Orlen i ukraiński Naftogaz podpisały trzeci kontrakt na podstawie porozumienia o długofalowej współpracy pomiędzy spółkami. Pozwoli on na dostawę kolejnych 100 mln m sześc. gazu ziemnego.

Kilku członków OPEC+ chce zaproponować zwiększenie produkcji ropy

Kilku członków OPEC+ chce zaproponować zwiększenie produkcji ropy

Na kolejnym spotkaniu OPEC+, zaplanowanym na 5 maja, kilka krajów objętych porozumieniem może zaproponować zwiększenie produkcji ropy naftowej w czerwcu. Jak podają źródła agencji Reutera, propozycja zwiększenia produkcji ma związek ze sporem o przestrzeganie kwot.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się